maarten-van-den-heuvel-73124-unsplash (1)

Upravljanje

Upravljanje v kontekstu družinskega podjetja ima tri vidike oz. se nanaša na njegove tri podsisteme, upravljanje premoženja, upravljanje podjetja in upravljanje družine, kar seveda zgolj v omenjenem kontekstu.

Vsak od treh podsistemov ima svoje posebnosti, podjetje je nosilec posla, dejavnosti, lastniki so lastniki in skrbniki kapitala, družina je nosilka socialnega in čustvenega kapital (posredno tudi finančnega).

Z upravljanjem podjetja v tem smislu razumemo upravljanje vseh treh podsistemov na način, ki zagotavlja dolgoročno konkurenčno perspektivo podjetja, ohranjanje in večanje premoženja ter čezgeneracijsko uresničevanje družinskih vrednot in interesov.

Opredeliti je potrebno načine in poti komuniciranja, organe in ali pristojne predstavnike podjetja, lastnikov in družine, in tudi vsebine za obravnavo.

Osnova

Upravljanje (governance) razumemo kot odločanje o premoženju oz. sredstvih družinskega podjetja, vodenje (management) pa kot vodenje podjetja kot organizacijskega sistema. Upravljanje pomeni tudi nadzorovanje vodenja, kontrolo nad celotnim podjetjem.

  • Temelji na lastništvu in kontroli, medtem, ko vodenje temelji na položaju, avtoriteti ter moči in vplivanju. Prvo je v pristojnosti lastnikov oz. lastnika in drugo v pristojnosti vodstva oz. vodje podjetja, pri čemer je lahko slednje hkrati v obeh vlogah.
  • Opredelitev ustreznega modela upravljanja in vodenja družinskega podjetja je odvisno od dejavnikov kot so npr. velikost, sestavljenost in zahtevnost poslovanja, razvojna faza podjetja, posebnosti družine, življenjsko obdobje lastnikov in vodstva podjetja, vizije in strategija podjetja.
  • Ni univerzalnih rešitev, vsako podjetje je nekaj posebnega, samosvojega in zato potrebuje nekaj posebnega. Najpomembnejše je, da se z načinom upravljanja in vodenja dosega dinamično uravnoteženost med izvajanjem poslovanja, ohranjanjem oz. varnostjo premoženja lastnikov ter skladnim vključevanjem družine v podjetje.

Rešitev

Dobro upravljanje, s svojim pritiskom na podjetje terja zagotavljanje transparentnosti, zanesljivosti in družbeno odgovorno delovanje, kar je ključno za pridobivanje zaupanja v podjetje.

  • Vključuje oblikovanje pravih pravil, odnosov sistemov, procesov in mehanizmov za sprejemljivo vključevanje, ravnanje in delovanje posameznikov podjetja.
  • Znotraj tega okvira morajo nosilci upravljanja, lastniki, razmisliti kako upravljati in zaščiti družinsko premoženje na način, ki omogoča doseganje operativne učinkovitosti, uspešnosti, obvladovanje tveganj in ohranjaje družinske zapuščine za prihodnost.

Vprašanja

  • Kakšna je naravnanost družinskega podjetja: podjetje najprej ali družina najprej?
  • Na kakšen način člani družine lahko komunicirajo z vodstvom podjetja in lastniki, kako posredujejo svoje zahteve, interese, predloge in ideje v zvezi s poslovanjem podjetja in upravljanjem premoženja?
  • Kako se izvaja nadzor nad delovanjem podjetja in ali je le-ta ustrezen glede na obseg in sestavljenost poslovanja – preglednost, pravočasnost, celovitost?
  • Ali bi zunanji člani odbora lahko prispevali k izboljšanju pregledanosti in objektivnosti obravnavanja poslovanja, bolj preudarnim odločitvam ter uspešnejšemu poslovanju.
  • Ali ne bi bilo glede na razvojno fazo in velikost podjetja smiselno vsaj del pristojnosti lastnika in direktorja (če je to ena in ista oseba) delegirati na sodelavce oz. člane družine? In če, kako?
  • Kakšna je naravnanost lastnikov in družine glede ohranjanja lastništva in vodenja. Vse ostaja v zaprtem družinskem krogu, ali se vključuje lahko tudi zunanje.
  • Kako odpraviti morebitno nesoglasja med družino in vodstvom podjetja glede razvoja in rasti podjetja?

Kako pomagamo

  • Preučimo naravnanost podjetja, glede na sorodna, neposredno konkurenčna podjetja in glede na vizijo z namenom opredelitve razkorakov in odstopanj in določitve korektivnih ukrepov, sprememb.
  • Preučimo možne scenarije sprememb upravljanja, vodenja in lastništva podjetja z vidika življenjskih oz. razvojnih obdobij.
  • Ugotovimo prednosti in slabosti sedanjega načina vključevanja družine v podjetje, s predlogom konkretnih ukrepov za izboljšanje stanja.
  • Pripravimo celovit predlog programa postopnega prenosa lastništva na nasledstveno generacijo, ob ohranjanju družinske tradicije, vzdržni rasti in razvoju podjetja in sprejemljivem povečevanju premoženja.
  • Izvedemo druge dogovorjene naloge s področja upravljanja družinskega podjetja.

Vsebina ni na voljo za kopiranje.

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience.