christina-wocintechchat-1

Presoja poslovnega položaja

Nevtralna strokovna presoja opredeljuje stanje, položaj podjetja (lahko se obravnava tudi del podjetja, posamezno dejavnost, ali program) v določenih časovnih presekih in njegovo gibanje skozi določeno časovno obdobje, v primerjavi s konkurenti in podjetja samega s seboj. 

Sestava in obseg presoje sta odvisna od namena uporabe ter vsebine, predmeta obravnavanja. V kontekstu medgeneracijskega nasledstva so nepogrešljive saj omogočijo objektivno opredelitev položaja družinskega podjetja na samem začetku in ob zaključku nasledstvenega procesa. Smiselno je, da se jih izvaja tudi med trajanjem nasledstvenega procesa.

Presoje so potrebne saj temeljijo na dejanskih, realnih podatkih uporabljenih za izračun in prikaz standardiziranih uveljavljeni kazalnikov in kategorij. Presoje so protiutež subjektivnim ocenam, ki temeljijo na doživljanju procesa nasledstva in zadovoljstva z njim.

Vmesne presoje služijo za potrjevanje ustreznosti, oziroma za dopolnjevanje in spreminjanje nasledstvene (vizije in) strategije, pa tudi kot podlaga za operativno ukrepanje. 

Kakovostne presoje povečujejo preglednost nad nasledstvenim dogajanjem. S tem povečujejo zaupanje v proces nasledstva in tem medsebojno zaupanje udeležencev procesa. 

Namen je vselej ugotovi dejansko »notranje stanje« družinskega podjetja in njegov »zunanji položaj«. Ugotovi se »vrzeli«, ki jih je potrebno obvladati in minimizirati, kakor tudi njegove »prednosti, priložnosti in potenciale«, ki jih je potrebno izkoristiti v največji možni meri. Opredeljena so »tveganja« katerim je družinsko podjetje izpostavljeno, ali pa obstaja realna možnost, da jim bo. Sestavni del presoje so predlagani »korektivni ukrepi za izboljšanje« vključno z oceno možnosti za izvedbo. 

Presojo poslovnega položaja družinskega podjetja se, za razliko od presoje drugih podjetij, izvede vedno tudi z vidika vključenosti podjetniške družine v podjetje.

 

Kako vam lahko pomagamo? 

  • izdelamo strokovno presojo poslovnega in finančnega položaja družinskega podjetja glede na izbrane tekmece; 
  • pripravimo predlog za »očiščenje« podjetja, programa ali enote, da se opusti, kar ni v funkciji ustvarjanja dodane vrednosti; 
  • predlagamo dopolnitev, spremembo načina, sistema spremljanja rezultatov poslovanja in podlag za odločanje.  

 

Urša Dolar, mag. oec.

Vsebina ni na voljo za kopiranje.

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience.