beatriz-perez-moya-1

Družinska ustava

Družinska ustava (DU) je temeljni dokument družine in podlaga za njeno upravljanje. Upravljanje družine ni isto kot upravljanje družinskega podjetja. Upravljanje družine temelji na pripadnosti, povezanosti in medsebojnemu zaupanju družinskih članov, na socialnem kapitalu družine. Upravljanje podjetja pa temelji na njegovem lastništvu.

DU je dokument, instrument, ki povezuje oboje, družino in podjetje. Krepi družinske odnose, usmerja in uravnava vplivanje (nadzor) družine na podjetje ter usklajuje njene interese in pričakovanja z možnostmi in potenciali podjetja.

DU ni zakonsko predpisan dokument in je pravno zavezujoča le, če je oblikovana kot zavezujoč dokument. So pa posamezna določila DU lahko prenesena, vključena v pravne akte, npr. v družbeno pogodbo in s tem postanejo pravno zavezujoča. DU ne sme biti v nasprotju z veljavno zakonodajo, etiko in moralo.

Kljub temu, da ni pravno zavezujoč dokument, ima DU velik pomen, saj kot temeljna listina (lahko) opredeljuje poslanstvo, vizijo, vrednote ter temeljna načela in vodila za urejanje razmerij v družini ter med družino in podjetjem (poslom). To še posebej velja, ko se podjetniška družina razširi in se poveča dinamika njenih odnosov.

Za izdelavo in sprejem DU je odgovorna ustanoviteljska oziroma starševska generacija. Najpogosteje je to podjetnik kot edini ustanovitelj, kadar pa sta soustanovitelja oba starša, je to naloga in odgovornost obeh.

Pravi čas za začetek pripravljanja DU po eni strani opredeljuje začetek razmišljanj o upokojitvi, umiku starševske generacije in po drugi strani, začetek vstopanja in vključevanja naslednikov v podjetje. Zadnji čas je pred upokojitvijo prenosnika in še predno nasledniki ustvarijo svoje družine. Značilnosti, posebnosti družine in podjetja, in predvsem prenosnika, prenosnikov so tiste, ki odločilno vplivajo na pravočasno pripravo in sprejem DU.

DU je pomembna za udejanjanje medgeneracijskega nasledstva, tako vodenja kot lastništva. Samo sprejetje DU ne zagotavlja uspešnega nasledstva, pomembno pa povečuje možnosti za uspeh. Tudi ni DU nadomestilo za nasledstveni načrt in obratno, je pa lahko eno od izhodišč za njegovo pripravo.

Pri sestavljanju, pisanju DU (prve) sodelujejo vsi člani nuklearne družine enakopravno, brez čustvenih izsiljevanj in  materialnih pogojevanj. Sprejme jo družina, člani nuklearne, ustanoviteljske družine in jo, ko je potrebno tudi dopolnjujejo, spreminjajo, saj je »živ dokument«. V naslednjih generacijah jo dopolnjujejo, spreminjajo bratje in sestre, in nato bratranci in sestrične.

DU je dokument specifičen za posamezno družino, je »po njeni meri« in tako lahko vključuje vse, kar se družini zdi pomembno (Howorth in Kemp 2019). Vsebine oziroma poglavja so tako lahko:

– opredelitev poslovne družine (kdo je vključen in kdo ne);

– strateški cilji, družinske vrednote in želje: zakaj poslujemo;

– vključenost družine v posel: načela, zaposlitev, vloge, odgovornosti;

– vključenost naslednje generacije (izobraževanje, usposabljanje, vključevanje);

– kako se družina sestaja in zastopa;

– odnosi med organi družine in družinskega podjetja;

– članstvo v organih družine, vloge in odgovornosti;

– finance (nadomestila, stroški, proračun);

– karkoli drugega.

Lahko pa vključuje npr. naslednja poglavja, ki so razčlenjena z vidika ključnih vprašanj:

  • definicije – kdo je družinski član;
  • vrednote
  • upravljanje
  • management podjetja
  • nasledstvo in vključitev v poslovanje
  • dobrodelnost;
  • pogoji spreminjanja (BCG analysis 2015).

Priprava DU

Priprava zahteva odkrito, dobronamerno in proaktivno sodelovanje vseh v pripravljanje vključenih družinskih članov.

Izraziti je potrebno pričakovanja, potrebe, interese in jih uskladiti.

Nasloviti je nujno potrebno »prepovedana vprašanja,« ter nesporazume in nasprotovanja pripeljati do sporazumov in dogovorov. Pošteno in pravično.

Razmišljati je potrebno s srcem (tako pravita Kotter in Cohen 2003) in ravnati odgovorno. Najti pot, da se gre lahko naprej.

DU se pripravi v 5 do 8 korakih.

Potreben je čas od nekaj tednov do nekaj mesecev. Odvisno od posebnosti, značilnosti podjetniške družine, podjetja, lastništva in kot rečeno od udeležencev, ki sodelujejo.

 

 

Dr. Bojan Dolar

Vsebina ni na voljo za kopiranje.

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience.