O raziskavi

znanstvena raziskava-medgeneracijsko-nasledstvo

V letu 2018 začeto znanstveno raziskovanje pojava medgeneracijskega nasledstva v slovenskem prostoru, je bilo v letu 2022 uspešno zaključeno kot doktorska disertacija.

Družba Apron je raziskovanje podpirala.

To je prva tovrstna slovenska znanstvena raziskava – temelji na poglobljenih, celovitih, mestoma intimnih izpovedi udeležencev – zato prinaša izvirna nova spoznanja.

Namen raziskave je bil na podlagi tridimenzionalnega konceptualnega okvira, ki smo ga razvili v obdobju »predraziskovanja«, poglobljeno raziskati prvogeneracijsko nasledstvo vodenja v družinskem podjetju z vidika dveh ključnih udeležencev tega procesa, prenosnika in prevzemnika.

Z raziskavo smo želeli pridobiti nova spoznanja, izboljšati poznavanje in razumevanje tega pojava ter prispevati k večji učinkovitosti in uspešnosti tega procesa. Pojav smo raziskali teoretično s pregledom in proučitvijo (analiza in sinteza) relevantne literature in raziskav ter empirično, slednje z multiplo študijo primera, ki omogoča poglobljen vpogled v raziskovani pojav. Naš namen je bil s spoznanji raziskave prispevati k teoriji in praksi medgeneracijskega nasledstva in k povečanju njegove uspešnosti.

Raziskava je podala odgovore na vprašanja kako glavna udeleženca npr.: dojemata, razumeta in doživljata nasledstvo; kakšen pomen mu pripisujeta; kaj menita, da se prenaša in zakaj; kakšna so njuna nasledstvena pričakovanja, interesi in potrebe. Pa tudi o pomenu njunega medsebojnega odnosa in družinskih odnosov za nasledstvo; kaj bodo pričakovane spremembe pomenile za razvoj podjetja ter kako dojemata uspeh nasledstva in kakšnega napovedujeta.

Osnova za raziskavo je kvalitativna multipla študija primera, ki vključuje srednje velika slovenska proizvodna podjetja in njihove ključne udeležence nasledstva, s katerimi smo intervjuje in podatke analizirali z metodo analize vsebine. Rezultat raziskave je opredeljenih sedem kategorij in 22 podkategorij ter njihova vključitev v pet dimenzij konceptualnega okvira.

 

Vsebina ni na voljo za kopiranje.

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience.